reklama
vyhledat

vyhledat

reklama

Jako indiánský náčelník

30. 06. 2015

konurovani neni pro slabe

Nuda ?

Čtěte jinde

Developing Predictive Upkeep Through Infrared Thermography

Enhancing Predictive Servicing Through Infrared Thermography

reklama

Best Place To Purchase Generics * cheapest Acyclovir Best Place To Purchase

Rabatt Online Apotek – Warfarin Köpa Apoteket

Tajemství skladování (nejen) zeleniny a ovoce

auf jak skladujeme zeleninu

03. 04. 2014
Jak je uchovat, aby vydržely co nejdéle čerstvé?
reklama
reklama

Ledničky nám v mnohém pomohly a usnadnily život. Zároveň jsme ale kvůli nim přišli o mnoho znalostí o skladování potravin, kterými se běžně řídily naše babičky nebo prababičky. Také toto poznání chce oživit iniciativa Zachraň jídlo.

Banány, cukety, lilek, cibule, česnek, nezralá rajčata, broskve, nektarinky nebo brambory by například v ledničce být ani neměly. Chladno jim spíš škodí než je chrání.

Brambory vydrží nějakou dobu i při pokojové teplotě. Zvláště dobře jim udělá, pokud k nim přidáte jablka. Ale pozor, u jiných druhů zeleniny a ovoce naopak přiložená jablka či hrušky urychlují zrání. Třeba u takového rajčete.
brambory a jablka se maji radi

Listovému salátu, brokolici, celeru a jarní cibulce zase prospěje, když budou po seříznutí spodní částí ponořené ve sklenici s čerstvou vodou, radí iniciativa Zachraň jídlo. Proč tedy kupovat květiny, když ozdobou v kuchyni, navíc nevšední, může být i obyčejná brokolice? Kořenové zelenině dělá pro změnu dobře pokud je uskladněna v sobě vlastní vertikální poloze.

Jak zeleninu uložit k ledu

I skladování v ledničce má svá pravidla. Jednotlivé kusy zeleniny by měly být například uskladněny dále od sebe, aby se případně nahnívání rychle nešířilo z kusu na kus.

Zeleninu i ovoce se snažte kupovat lokální a sezónní. Ve svém přirozeném období má delší trvanlivost a je také čerstvější, když nestrávila tolik času na cestě, vysvětluje iniciativa Zachraň jídlo.

Můžete si také zkusit vyrobit udělátka podle nápadů korejské designérky Jihyun Ryou. Nejenže prodlužují potravinám život i bez ledničky, zároveň mohou svojí originalitou zkrášlit kuchyni.

V zahraničí lze sehnat i speciální „víčka“ Food Hugger, v překladu doslova „objímače potravin“, na zeleninové a ovocné odkrojky, aby vám již nikdy více na vzduchu neokoraly.

Food Huggers Kickstarter Video from Adrienne McNicholas on Vimeo.

Prodloužit život ovoci můžete podle iniciativy také výrobou domácí marmelády. Zbytky uvařené zeleniny se dají využít znovu v karbanátcích, polévkách, salsách či omeletách. Na vývary se dají využít i jinak nevyužívané odřezky části zeleniny.
lednice

Jak na maso, vejce, boží dar

Většinu potravin omývejte až před samotnou konzumací, radí iniciativa. To platí i pro vajíčka. U nich můžete zároveň hned ozkoušet, zda jsou čerstvá. Pokud byla snesena nedávno, ve sklenici s vodou se ponoří až na dno a nevnáší se. Spíše než ve dveřích je skladujte v ochranném boxu uvnitř lednice, protože nemají ráda změny teploty ani pachy z jiných potravin.

Naopak maso před uložením do mrazničky vyjměte z obalu, v němž jste je zakoupili, opláchněte studenou vodou, osušte a vložte do uzavíratelného sáčku nebo do potravinové dózy.

Chléb skladujte na suchém a tmavém místě v papírovém, nikoli plastovém, sáčku. Nebo prostě zabalený v utěrce. Menší pečivo můžete zamrazit, vydrží tak 4 až 6 měsíců. Pečivo označené jako “z rozmrazených polotovarů” kupujte pouze, sníte-li ho ještě tentýž den.

Další tipy, jak využít zbytky jídla a omezit vyhazování potravin nejen od iniciativy Zachraň jídlo, najdete v článku Dejte si ještě jedno novoroční předsevzetí: neplýtvat letos potravinami

Článek je převzatý se souhlasem vydavatele z webu www.ekolist.cz a originál najdete zde. Autorkou textu je redaktorka serveru Ekolist.cz Zdeňka Vítková
skladujeme mrkev

reklama