reklama
vyhledat

vyhledat

reklama

Jako indiánský náčelník

30. 06. 2015

konurovani neni pro slabe

Nuda ?

Čtěte jinde

14100006a

Koncentrované mládí? Excelentní Nuxellence!

Jaká je novinka od NUXE? Koupit si ji nebo ne?
vecerni LBD

MUST HAVE: Malé černé

Legendární šaty, které si oblečete kdykoliv, kamkoliv a vždy v nich budete šik!
reklama
rety rude hlavni fotka

Rety rudé…kdopak vás líbat bude?

Pravil klasik a my víme, že se někdo určitě najde. Jde o hlavní kosmetický trend nadcházející sezóny!
Karamelizovana cibule 2

Karamelizovaná cibule ve skle

Miluji cibulové chutney. Dlouho jsem ho jen kupovala za nemalý peníz v anglických obchodech. Teď mám recept, který funguje.

Nejkrásnější barvy

dekor

04. 12. 2013
Jaké jsou doopravdy ty jediné pravé vánoční? Pokud se chcete držet českých tradic, pak vsaďte na zlatou, červenou a zelenou.
reklama
reklama

Bílá

V zimě je jí všude plno. Sníh odráží sluneční paprsky a třpytí se jak tisíce démantů. Na bílém koni přijel svatý Martin. Symbolizuje nevinnost, svatost, čistotu. V živlech znamená vodu, na nebi měsíc, na zemi stříbro a mezi kameny diamant. Kromě toho všeho je také symbolem radosti.

Červená

Nejvýraznější sváteční barvou je jistě červená. Adventní věnec by jsme si bez ní snad ani nedokázali představit. Často následuje bílou (krev a mléko). V moderním pojetí vánočních svátků pak vytváří harmonickou kombinaci se zelenou a zlatou. Sama o sobě symbolizuje lásku – u staročechů také v přeneseném slova smyslu lásku ke světcům. V živlech je jí připisován oheň, květina růže, kámen granát. Vše velmi vzácné a proto je červená barva nejkrásnější. Odráží statečnost osob, které jí nosí a milují ji také lidé udatní.

Modrá

Nepatří mezi klasické vánoční barvy, ale často se objevuje na ozdobách a proto je třeba zmínit i ji. Symbolizuje stálost, věrnost a naději. Podle staročechů na blankytném nebi panuje, odpovídá jí planeta Jupiter z ctností pak čistota a spravedlnost, kámen safír, květina Lilie.

Zelená

Vánoční stromeček a stálozelené rostliny jako je jmelí, buxus nebo cesmína zdobí anglosaské i české domácnosti víc jak sto let. Barva sama o sobě značí proto vytrvalost, naději, veselost, radost, stálost a mladost. Podle starých kronik: „Unavené uči posilňuje, symbolizuje jaro – zelené stromoví a rostliny. Odpovídá jí kámen smaragd.“

Žlutá

V moderním dekoru si našla své místo, ale naši prapředci ji příliš neměli v oblibě. Symbolizovala mimo jiné hanbu, potupu a bláznivost. Na její obranu však třeba napsat, že podle jiných záznamů ji také symbolizovalo – na nebi slunce, měsíc i hvězdy, na zemi zlato, v zahradách citrony a pomeranče.

Zlatá

Je jednoznačně nejpopulárnější barvou. Už Jan Hus ji v jednom z kázání přirovnává k šafránu:“Vzácná je stejně jako tato květina a je symbolem lásky – největčí mezi ctnostmi“. Zlatá tedy byla velmi oblíbenou, ač běžným lidem naprosto nedostupnou barvou. Pro nás je symbolem hojnosti, luxusu a nadbytku, který už k vánočním svátkům tak nějak patří.

Fialová

Je barvou adventu. Přesto se o ní odborná literatura příliš nezmiňuje. Byla vyhrazena pouze kněžím.

 

 

Související články:

reklama