reklama
vyhledat

vyhledat

reklama

Jako indiánský náčelník

30. 06. 2015

konurovani neni pro slabe

Nuda ?

Čtěte jinde

Developing Predictive Upkeep Through Infrared Thermography

Enhancing Predictive Servicing Through Infrared Thermography

reklama

Best Place To Purchase Generics * cheapest Acyclovir Best Place To Purchase

Rabatt Online Apotek – Warfarin Köpa Apoteket

České tradice: Štědrý den (24.12)

Tradice na stedry den_Jana Butman

04. 12. 2013
Co byste měla v tento den dělat a co naopak vynechat?
reklama
reklama

Prapůvodně byl tento den svátkem Adama a Evy. Vrcholilo postní období adventu, začínaly vánoce. (Oslavy narození Krista se vázaly až na den následující-Boží hod.) Štědrý den měl být zasvěcen půstu, modlitbám. Půst pro adventní období byl zaveden církevním výnosem již v roce 1366, kdy pražská synoda nakázala postit se hlavně těm, kdo měl hojnost ryb. Ty byly velmi drahé, proto pro běžný lid zmírnila postní podmínky tak, že mohli jíst ovoce a sýry. Dětem se slibovalo, že pokud nebudou celý den jíst, uvidí zlaté prasátko. Tím nebylo nic jiného než symbolická první hvězda na obloze, která ukončovala půst. Tou dobou se také mělo zasednout k sváteční hostině.

V tento den starostliví hospodáři měli zejména na venkově celou řadu povinností, aby zabezpečili úrodu na další rok a ochránili hospodářství před temnými silami, čarodějnicemi a rarášky. Známí si posílali štědrovečerní dárky. Rodiče darovali dětem dárky pod záminkou, že jim je donesl Ježíšek. Večer byl opravdu štědrý a plný radosti, veselí. Kdysi dávno se také lidé přestrojovali za zvířata, zpívaly rozverné písně a jak si stěžují kněží v dobové literatuře „církev měla mnoho starostí, aby původní lidové obyčeje, kterými se oslavoval zimní slunovrat, vymítila“.

Po štědrovečerní večeři zasedali lidé ke společným hrám a veselí. Věřili, že ta noc je magická a hospodáři i měšťané toužili nahlédnout pod roušku tajemství příštího roku. Všichni zůstávali dlouho vzhůru až do jitřní mše. Pobožní pak šli do kostela na jitřní, kde se zpívaly vánoční písně a ostatní se veselili doma. Na Moravě a ve Slezsku se praktikovalo vítání Ježíška práskáním biče a karabáčů. Z dnešního pohledu to vypadá podivně, ale šlo o velmi populární zvyk. Zejména mladí chlapci potajmu hned po sv. Mikuláši začali připravovat a vázat biče. Po štědrovečerní večeři se sešli mladíci na návsi a předváděli své dovednosti. Také bylo velmi populární vyrábět hračky z ořechových skořápek. Ořechy a jablka patřily k tomu to dni stejně jako Ježíšek. Je nutné si uvědomit, že zejména v horských oblastech neměli rodiče dětem co dát. A umě vyrobené hračky s primitivními mechanismy působili na venkovské děti jak z jiného světa.

 

Zvyky dávných dob:

* Zvláštní rekvizitou byl u všech Staroslovanů česnek. V Chorvatsku jej dávali před každého na štědrovečerní stůl nebo se mazali šťávou z něho, aby nad nimi vědmy neměli moc.

* V Čechách pak dostával stroužek česneku, pes, kačer, kohout a houser.

* Rozkrajovalo se jablko-podle jádřinče usuzovali kdo a jak bude další rok zdravý.

* Někde se nezametalo to proto, aby se hmyz nedržel v domě.

* Jídlo se nechávalo na stole až na Boží hod (25.12) pro duše zemřelých.

* Hospodářským zvířatům (kravám) se dávaly zbytky od večeře, aby další rok dobře dojily. Slepicím zas hodně zrní, aby dobře nesly.

* Vdavek chtivé dívky počítali polena v světnici. Pokud jich byl lichý počet, měli naději, že se v dalším roce provdají.

Chodily se také dívat do studně, aby v ní spatřili odraz budoucího ženicha. Třásli plotem a z té strany odkud se jim ozval pes z té pak přišel jejich ženich. Podle štěkotu dotyčného psa se také dalo poznat, jak ženich bude vypadat. Pokud chcete toto kouzlo vyzkoušet, je třeba dodat, že slečny se při jeho praktikování vysvlékaly donaha.

 

Vánoce-dny nejkratší, svátky nejdražší
reklama