reklama
vyhledat

vyhledat

reklama

Jako indiánský náčelník

30. 06. 2015

konurovani neni pro slabe

Nuda ?

Čtěte jinde

Developing Predictive Upkeep Through Infrared Thermography

Enhancing Predictive Servicing Through Infrared Thermography

reklama

Best Place To Purchase Generics * cheapest Acyclovir Best Place To Purchase

Rabatt Online Apotek – Warfarin Köpa Apoteket

Česky a tradičně

historie vanoc 2

04. 12. 2013
Zvyky, které dnes dodržujeme, nejsou tak starobylé jak by se na první pohled mohlo zdát
reklama
reklama

Ještě před sto lety vypadaly Vánoce úplně jinak než dnes. Původně křesťanská oslava narození Spasitele se proměnila s dobou v ateistických Čechách v oslavu rodiny jako celku. Nelze se proto tak úplně vrátit k dávným zvykům. Některé z novot se postupem času uchytily, ale na některé jsme si jako národ odmítaly zvyknout. V padesátých letech nám byl vnucován na místo ježíška Děda Mráz. Jak to dopadlo, je nám všem už jasné-odjel na saních zase zpět na východ. Nyní čelíme Santovi s červeným nosem a bílým plnovousem. Každý rok se proti němu zvedá vlna odporu, ale ze studia etnografické literatury vyplívá, že je vlastně původnější (jako postava vycházející ze sv. Mikuláše) než ježíšek. Kdo tedy jsou a odkud k nám přišli?

 Ježíšek

Přináší hodným dětem během štědrovečerní večeře pod stromeček dárky. Tento zvyk se objevil v německých protestantských ostrovech v Čechách na konci sedmnáctého století. To kvitovala s povděkem zejména církev, která tak upevňovala na venkově svůj vliv. Do té doby nosil dárky zejména sv. Mikuláš, který byl na to nutno dodat lépe zařízen, protože měl nůši a hromadu pomocníků.

 Stromeček

Nejde o zvyk německý, jak se mylně uvádí, protože ani v osmnáctém století nebyl ještě znám ve všech regionech. V Praze se písemná zmínka o něm objevuje poprvé až v roce 1820. Také to, že se v chalupách zavěšoval ke stropu a špičkou dolů lze vyložit jednoduše nedostatkem prostoru v malých světnicích a absencí podstavce na upevnění.

Jmelí

V Čechách je spojováno s vánocemi až od konce osmnáctého století. Do té doby se zelené větvičky používaly jen jako léčivý prostředek proti zapletení vlasů a uhranutí můrou. Anglosaská tradice se k nám se dostala patrně se služebnými a tovaryši z Německa. Jde o jeden z nejmladších zvyků, kterému je něco málo přes sto let.

Adventní věnec

Supluje kalendář, na kterém se symbolicky odpočítávají adventní týdny. Tato sezónní dekorace není zmiňována v žádné české folkloristické literatuře. Je to tedy nejmladší česká tradice, která se u nás ujala až po roce 1989!

Kapr

V roce 1366 nakázala církev před vánoci půst. Ve stejném výnosu doporučuje zejména bohatším vrstvám rybu. O kaprovi v trojobalu nepadá žádná zmínka ani v kuchařkách z počátku dvacátého století. Kapr se zřejmě na naše stoly dostal v souvislosti s nedostatkem jiných ryb v době komunismu. Z nouze se tak stala tradice, která není nijak podložena.

Bramborový salát

Podobně jako kapr, se neobjevuje ani v etnografické literatuře ba dokonce ani v kuchařských knihách ze začátku dvacátého století. Pravděpodobně jde o takzvaný „ruský salát“, který si našel své místo na českém talíři až v padesátých letech.

Vánočka

Jinak také calta nebo štědrovka se pekla od nepaměti. Dobré hospodyně na ní zadělávaly už večer 23.12.! aby pak ve dvě ráno vstaly a mohli ji v noci upéct. Patřila mezi jeden z nejvýznamnějších darů koledníkům. Receptura nebyla asi stejná jako dnes. Cukr mouka i máslo byly velmi drahé a hospodyně šetřila. Nejedla se k snídani, ale byla součástí slavnostní štědrovečerní večeře.

Betlém a jesličky

Opět jde o další cizí obyčej, který oslavuje památku narození Krista. Staročeši si ho upravili podle svých představ. Jednotlivé figurky jsou proto oblečené do tuzemských krojů a vykonávají řemesla, která v pravém Betlémě nemohla existovat. Model chléva s jesličkami, postavou Ježíška, Pany Marie, Josefa, tří králů a pastýřů dnes umísťujeme hlavně pod stromeček. Dříve existovaly jak malé- domácí Betlémy-tak i velké mechanické, které jsou dodnes k vidění v muzeích. V minulosti býval vyrobený z materiálů, které byly zrovna nejdostupnější- z papíru, vosku, sádry nebo dřeva či keramiky. Koledníci jej nosili často zavěšený na hrudníku a obcházeli domácnosti, kde na tomto trojrozměrném modelu vypravovali příběh zrození Krista a za to pak dostávali výslužku-neboli koledu.

 

 

 

 

 

reklama