reklama
vyhledat

vyhledat

reklama

Jako indiánský náčelník

30. 06. 2015

konurovani neni pro slabe

Nuda ?

Čtěte jinde

Developing Predictive Upkeep Through Infrared Thermography

Enhancing Predictive Servicing Through Infrared Thermography

reklama

Best Place To Purchase Generics * cheapest Acyclovir Best Place To Purchase

Rabatt Online Apotek – Warfarin Köpa Apoteket

Kiss me! Jmelí bílé (Viscum album)

jmelí

27. 11. 2013
Víte, proč vlastně zelené snítky zavěšujeme na lustr doprostřed místnosti a líbáme se pod nimi?
reklama
reklama

V anglosaských zemích se vyprávějí po mnoho generací legendy o jmelí. Jsou plné kouzel, keltských Druidů, bohů… Pro Druidy bylo posvátné. Jak příběh praví – o zimním slunovratu se vydávali staří mágové do hájů, kde zlatým srpem stínali keříky jmelí, aby mohli připravit nápoj, jež keltské bojovníky učiní neporazitelnými a nezranitelnými. Kdo viděl alespoň jeden díl komiksu o Asterixovi a Obelixovi moc dobře ví, co mám na mysli. Co je na tom pravdy už se nedozvíme, protože pradávné receptury psané na březové kůře podlehly zubu času. Nicméně faktem je, že odvar ze jmelí snižuje krevní tlak, působí proti nádorům, křečím i artritidě a využívá jej jako léčivé rostliny i moderní medicína.

libani pod jmelim

Typická dekorace moderních domácností by naše prapředky dováděla v němý úžas. Nic takového ještě před stopadesáti lety vůbec neznali. V českých domácnostech se jmelí zabydlelo teprve na konci osmnáctého století. Přišlo k nám jako mnoho jiných tradic, spolu s tovaryši a cestovateli, ze zahraničí. Nejdříve se kupovalo (na svátky) pouze v Praze, později se rozšířilo, jako trendy novinka, do velkých měst a nakonec na venkov. Snítky této zvláštní rostliny seženete v květinářství nebo na vánočních trzích. Jsou buď přírodní zelené s bílými kuličkami nebo potažené zlatou či stříbrnou  barvou.

Do našich domácností má jmelí přinést štěstí, lásku a zdraví. Inspirujte se starodávnými tradicemi a snítku, až uschne nevyhazujte, abyste neporušila dávné kouzlo.

Tradiční ozdobou bylo původně v konzervativní Anglii, kde na štědrý den zavěšovali doprostřed kuchyně velký trs jmelí. Pod ním bylo pak pánům dovoleno políbit i zcela cizí dámu. Jistě chápete, jak skandální a sexy rostlina to tedy byla a je. Stačilo jen vyčíhat si správný okamžik nebo lstí dívku pod jmelí vylákat. V Německu a ve Francii se jmelím ovazovaly ovocné stromy, aby je hospodář ochránil proti housenkám a krupobití. Také tam koledníci mrskali ulepenými větvičkami kmotry, aby jim dali dárky. Hospodyně zas zastrkávaly Zelené snítky za trámy v chlévě nebo světnice, aby tam nemohly čarodějnice. Tam, kde rostlo jmelí na lískovém keři, byl zaručeně ukrytý poklad.

 

 

Co je jmelí?

Z botanického hlediska je to parazit. Tato cizopasná rostlina roste vysoko v korunách hostitelských stromů. Vzhledem připomíná kulovité keříčky, takže velké trsy snadno zahlédnete i pouhým okem. Nemá vlastní kořeny, parazituje na svém stromu, ze kterého čerpá živiny. Bílé bobulky jsou pak jen dužnaté obaly semen, které jsou lepivé, aby se mohly snadno přichytit ke kůře dalších stromů. Jmelí je celé jedovaté, přestože se v malých dávkách používá v léčivých odvarech, rozhodně nedovolte dětem olupovat lákavé bílé kuličky a hrát si s nimi.

botanika
reklama