reklama
vyhledat

vyhledat

reklama

Jako indiánský náčelník

30. 06. 2015

konurovani neni pro slabe

Nuda ?

Čtěte jinde

Developing Predictive Upkeep Through Infrared Thermography

Enhancing Predictive Servicing Through Infrared Thermography

reklama

Best Place To Purchase Generics * cheapest Acyclovir Best Place To Purchase

Rabatt Online Apotek – Warfarin Köpa Apoteket

Svatý Mikuláš (6.12)

Mikulas

03. 12. 2013
Jaké jsou tradiční zvyky pro tento den?
reklama
reklama

Pro děti začínají svátky Mikulášskou nadílkou. Dospělí sousedé nebo příbuzní se oblékli do bílého prostěradla, přes něj navlékli bílý papírový ornát zdobený křížem na prsou a zádech, na hlavu nasadili biskupskou čepici z papíru a nalepil si dlouhé vousy z koudele. Mikuláš nosil na zádech nůši, ze které rozdával hodným dětem dárky. Doprovázel ho čert s umazanou tváří od uhlí, v obnošeném kožichu, který chřestil řetězy a hrozil metlou. Jinde si drobotina věšela za okno punčochy, ve kterých pak druhý den našla hodná dítka jablka, ořechy cukroví nebo uhlí v případě nezbedníků. Kdysi dávno byl tento zvyk ještě zábavnější, propozor na nejtože světce doprovázel průvod maškar jako o masopustu. Nechyběli andělé, husaři- jezdci na dřevěných koních, které doprovázeli čtyři hajduci (vojáci), kominík, selka se sedlákem a strašidelná smrt v bílém prostěradle s namalovanými žebry. Maškary byly hlučné, práskaly bičem, zvonily na zvonce a klapaly klapačkami. Stejně jako o masopustu byly rozverné a vyváděly hospodáři rozličné taškařice a škodolibosti. Ten jim nakonec drobné ústrky odpustil a tančilo se jako by nebyl advent.

 

Slavnou událostí byli i Mikulášské trhy. Tady mohly hospodyňky sehnat nezbytné vánoční propriety, jako jsou prskavky, kadidlo, purpuru, jehličí, ozdoby na stromek, pečené kaštany, pražené mandle, griliáš, svatojánský chléb (Dnes seženete pod názvem karob v prodejnách se zdravou výživou. Boby rohovníku obecného se rozemlely na prášek a používaly do perníků nebo cukroví jako koření), pendreky, ovocné hady i pepřenky. Trhovci přijížděli z širokého okolí a prodávali, vše co si jen umíte představit-od hraček pro děti až po oblečení.

K tomuto svátku se váže pečení rozličného cukroví. Dnes máme výrobu perníčků spojenou s vánoci, ale dříve tomu bylo jinak. Řemeslo perníkářské bylo váženou profesí. Recepty na těsto se dědily z pokolení na pokolení a patřilo k rodinnému stříbru. Těsto se vytlačovalo do dřevěných kadlubů, které byly bohatě zdobené vyřezanými ornamenty. V současnosti nahrazujeme formy vykrajovátky a zdobíme cukrovou polevou. Formy jsou k vidění v mnoha muzeích a dodnes tak můžeme obdivovat um mistrů perníkářských.

V jižních Čechách děti dostávali takzvaného ježka-šlo o jablko do kterého byly na špejlích zapíchané sušené švestky, nabobtnaný hrách, mandle a další menší jablíčka. To celé bylo zdobené pozlátkem, což byly kousky lesklého staniolu. Nevídaná krása, kterou bysme dnes už jen stěží docenili.

Dalším tradičním předmětem, který musím zmínit je vrkoč -předchůdce vánočního stromečku. Představit si ho můžete jako pletenec z vánočkového těsta, do kterého se zapíchaly špejle, které se pak spojovaly v jednom velkém jablku. Z jablka pak vycházely další špejle s navlečeným ovocem i cukrovím. Vrkoč dostal své jméno podle dívčího copu a právě dívky darovaly tento věnec mládenci, kterého si vybraly. I zde platila přímá úměra-čím bohatší dívka tím honosnější vrkoč.

 

 

Související články:

reklama