reklama
vyhledat

vyhledat

reklama

Jako indiánský náčelník

30. 06. 2015

konurovani neni pro slabe

Nuda ?

Čtěte jinde

Developing Predictive Upkeep Through Infrared Thermography

Enhancing Predictive Servicing Through Infrared Thermography

reklama

Best Place To Purchase Generics * cheapest Acyclovir Best Place To Purchase

Rabatt Online Apotek – Warfarin Köpa Apoteket

Zima v zahradě

zahrada v zime

01. 12. 2013
Zahradníkův rok: Leden
reklama
reklama

V lednu bývá dostatek času na kontrolu veškerého zahradnického náčiní. Rýče, motyky i zahradnické nůžky se vyplatí nabrousit, práce s nimi půjde jako po másle. Čepele z méně kvalitních materiálů je dobré po důkladném vyčištění natřít olejem. Neznalým Bohyním v nejbližším železářství poradí. Můžete tam hned také v klidu nakoupit náčiní, které vám chybí.
Při odklízení sněhu spálíte nějakou tu „vánoční“ kalorii, ale hlavně -  pokud je lehký a sypký, dávejte ho pod ovocné i okrasné dřeviny nebo na záhony. Bude sloužit jako efektivní izolace proti mrazu a na jaře půdu napojí vodou.

Stálezelené rostliny je třeba chránit a zakrývat tak, aby měly stále dostatek světla. Pokud se sněhu nedostává, lednové holomrazy mohou napáchat značné škody. Podle potřeby doplňte izolace trvalkových a bylinkových záhonků. Fantazii se meze nekladou, ale odborníci doporučují hlavně chvojí, sláma, suché listí, seno, netkaná textilie. Menší keříky lze přiklopit jutovým pytlem, vyplněným výše zmíněnými materiály. Pro venkovní nádoby, trvale umístěné na zahradě či balkoně, je vhodný polystyren, bublinkové fólie nebo recyklujte a použijte vrstvy novinového papíru.

 

Co dělat:

* Živý plot z opadavých listnatých dřevin tvarujte za bezmrazého počasí. Mráz totiž způsobuje křehkost větví, které se při tvarování budou lámat. Sestřihem podpoříte pěkný vzhled a bohaté jarní kvetení. Tvarování se vyvarujte u časně jarně kvetoucích dřevin jako je zlatice, šeřík, vistárie.

* Alespoň jednou týdně zkontrolujte obaly kmenů, které chrání stromy proti okusu zvěří.

* Hlídejte kořeny na podzim vysazených stromků, zda je mráz nevyzvedává ze země. Pokud ano, opět je ukotvěte přišlápnutím.

* Hustý sníh opatrně sklepávejte z keřů, stromů i živých plotů (především se jedná o cypřiše, túje a jalovce, které můžeme stáhnout proužkem juty či síťovinou).

* Praskliny v kůře stromů vzniklé mrazem zatřete štěpařským voskem.

* Kontrolujte uložené cibuloviny, hlízy i ovoce a zeleninu. Nahnilé či seschlé kusy vyhoďte.

* Pokojové rostliny zalévejte jen mírně a méně často, omezte hnojení.

* Podívejte se, v jakém stavu je uskladněné osivo, a začněte si obstarávat semena letniček, kterými budete chtít letos oživit své záhony.

* Nešlapejte na promrzlý trávník, poškodili byste jej.

Související články:

reklama