reklama
vyhledat

vyhledat

reklama

Jako indiánský náčelník

30. 06. 2015

konurovani neni pro slabe

Nuda ?

Čtěte jinde

Developing Predictive Upkeep Through Infrared Thermography

Enhancing Predictive Servicing Through Infrared Thermography

reklama

Best Place To Purchase Generics * cheapest Acyclovir Best Place To Purchase

Rabatt Online Apotek – Warfarin Köpa Apoteket

Vejce a já

vejce

08. 04. 2014
Co sem komu udělala, že jsem tak dobrá?
reklama
reklama

Staré úsloví praví: „Za vším hledej ženu“. A i v mém případě je to pravda. Za vším stojí moje maminka. Věnovala se mi tolik, že jsem se naučila spoustu věcí, které jsou mi v praktickém životě naobtíž.

Nevím už, jak přesně se to celé stalo, ale moje nejrannější vzpomínky jsou spojené s vejci, přesněji velikonočními kraslicemi. Mohlo mi být tak osm let, když jsem v ruce poprvé držela tužku se zabodnutým špendlíkem na konci a velice umělecky ztvárnila svou první kraslici. Maminka totiž, jak bychom dnes velmi moderně řekli, lektorovala kurz zdobení vajec tradiční voskovou technikou. Tehdy šlo o to, že v Domě dětí a pionýrů učila holky jak se stát znovu malérečkami. Myslím si, že měla ráda folklór, zvyky, tradice a kořeny. A já jako jediná dcera jsem se všech podobných aktivit vždy a za každých okolností účastnila. O kraslicích vím všechno. Jaké jsou typy, jaké jsou techniky a bohužel to celé nejen teoreticky, ale umím je i prakticky vytvořit. Znám teorii barev, význam symboliky, jsem majitelkou vzorníku, který kdysi maminka zpracovala podle pohlednic a výstřižků z časopisů a vyšel v naprosto limitované edici, kopírované na cyklostylu.

Když se blíží Velikonoce, vidím kolem vejce. Všude.

Ano, jsem zbytečně šikovná, strašně moc věcí mi přijde jako „to je přece běžné“. Malování to není nic extra, protože to umí všichni, ne? Hodně jsem vyzkoušela a ještě víc vymyslela. Ach jo. Ale nebylo to zadarmo. Hned při tom prvním malování jsem si upálila nad kahanem ofinu a dodnes vím, že vlas hoří rychle a dost to páchne. A k čemu mi dneska je, že vím co je to „kotejšek“? Do AZ kvízu s tím nepůjdu. BTW: Kotejšek je sestřižené holubí pírko do tvaru trojúhelníku, jež se namáčí do horkého vosku a otiskuje na vejce. Zas ta vejce. Jednou jsem dokonce za mamku zaskakovala v televizi ve Snídani s XY jako odbornice na malování vajec. Co na tom, že jsem před tím pár let na vejce fakt ani nesáhla. Je to jako jízda na kole. Prostě se to nezapomíná. Když se blíží Velikonoce, vidím kolem vejce. Všude. Krásné i z mého pohledu naprosto odfláklé kusy, které za nehoráznou částku nabízí stánkaři v Praze turistům. Panebože, proč já se neživím malováním vajec? A zas se to blíží…letos až na konci dubna. Takže co udělám letos? Cha! Ani na ně nesáhnu, maximálně o tom napíši článek, natočím video a doma vyndám ty letité a jen je přeleštím špekem, protože nestárnou.

 

PS: A jakou fóbii mám z vánočních perníčků, si povíme v prosinci.
vejce voskova technika

reklama