reklama
vyhledat

vyhledat

reklama

Jako indiánský náčelník

30. 06. 2015

konurovani neni pro slabe

Nuda ?

Čtěte jinde

14100006a

Koncentrované mládí? Excelentní Nuxellence!

Jaká je novinka od NUXE? Koupit si ji nebo ne?
vecerni LBD

MUST HAVE: Malé černé

Legendární šaty, které si oblečete kdykoliv, kamkoliv a vždy v nich budete šik!
reklama
rety rude hlavni fotka

Rety rudé…kdopak vás líbat bude?

Pravil klasik a my víme, že se někdo určitě najde. Jde o hlavní kosmetický trend nadcházející sezóny!
Karamelizovana cibule 2

Karamelizovaná cibule ve skle

Miluji cibulové chutney. Dlouho jsem ho jen kupovala za nemalý peníz v anglických obchodech. Teď mám recept, který funguje.

České tradice: Hod Boží Vánoční (25.12.)

Tradice na Bozi Hod_Jana Butman

04. 12. 2013
Co byste měla v tento den dělat a co naopak vynechat?
reklama
reklama

Hod Boží Vánoční 25.12.

Historicky nedoložené datum narození Krista stanovila církev na tento den, tak, aby překryla starší předkřesťanské oslavy. „nepřemožitelného boha Slunce“. Ty na 25.12 stanovil římský císař Aurelius již v roce 274 nl. Je třeba zmínit i fakt, že se v týdnu od 17.12 oslavovaly starořímské saturnálie na počest boha osení a orby Saturna. V lidové kultuře se pak prolnuly zvyky staropohanské s moderními církevními. V kostelních se sloužili tři mše-první půlnoční (tz. Andělská v noci z 24.12 na 25.12), druhá ranní neboli jitřní (Pastýřská na počest setkání pastýřů s dítětem) a v průběhu dne Velká mše.

Boží hod je dnem oslav v rodinném kruhu. Dodržovalo se rituální ticho a klid. Lidé po sobě ten den ani nevolali, protože věřili, že by to dotyčnému mohlo přinést nemoc či smrt. Někde dokonce zavazovali dobytku tlamy, aby bučením neznesvětil sváteční ráno. Také se na boží hod varovali vzájemných  návštěv. Tento zvyk souvisel s církví, která se snažila udržet lid doma v tichém rozjímání a proto se tento den nechodilo ani na koledu. Od půlnoci se nesmělo ani pracovat. Hospodyně nesměly uklízet po štědrovečerní večeři stůl, celý den se nevařilo, zakázané bylo stlaní postelí a na Slovácku dokonce i česání se a mytí. Smetí se mohlo zametat jen dopoledne a to pouze od stolu ke dveřím. To proto, aby se nevymetlo štěstí nebo peníze. Dalším zajímavým obyčejem bylo mytí v potoce, které mělo členům domácnosti zajistit po celý následující rok zdraví. Také se vykrápěla domácnost i chlév s pomocí zelené větvičky a (štěstíčka). Jedlo se už maso-tučné vepřové mělo dodat sílu. Důležité bylo i třeba to, kdo ráno vstal první z lože-aby byla dobrá úroda-měl to být hospodář. Také měly být ten den vyrovnané všechny dluhy, aby se v dalším roce neopakovaly. Podle pranostik se hádalo jaké bude počasí a úroda.

Tmavé Vánoce, bílá Velikonoc, zelené Vánoce, strakaté Letnice., Na Boží hod vánice, urodí se ovoce…jezdí li se o vánocích na saních, hodně obilí bude na polích.

Související články:

reklama